Kultúrne podujatia a festivaly

Cechové hody kremnické

Ide o podujatie, ktoré je spojením tradičného kremnického jarmoku s historickou udalosťou starobylého kráľovského mesta. Počas dvoch nezabudnuteľných dní sa kremnické námestie premení na veľké  javisko, na ktorom pred očami divákov defilujú známe osobnosti i menej známe postavičky z dávnominulých čias, rytieri v hrdinských súbojoch, krásne dámy. Podujatie, ktoré sa koná každoročne cez víkend na Annu, spestrujú nielen divadelné predstavenia, rytierske hry a iné atrakcie, ale aj rôzne súťaže. Spolu s Cechovými hodmi sa koná aj Kremnický jarmok tradičných remeselných výrobkov, kde návštevníci môžu vidieť aj ukážky remeselnej výroby.

 

 

Kremnické gagy

Tento tzv. Európsky festival humoru a satiry sa koná každý rok na konci augusta a trvá tri dni, ktoré zvyčajne pripadajú na víkend. V centre mesta na scénach a pódiách prezentuje svoje najlepšie produkcie takmer tristo úspešných divadelníkov, hudobníkov, výtvarníkov, bábkarov, mímov, klaunov, recitátorov a pouličných umelcov zo Slovenska, ale aj iných krajín Európy. Humoristické diela a výkony hodnotí medzinárodná porota, tzv. Akadémia humoru Slovenska na čele s prezidentom Milanom Lasicom, ktorá v jednotlivých žánroch udeľuje prestížnu cenu Zlatý gunár. Naopak anticena Trafená hus sa udeľuje za trápnosti, pri ktorých aj humoristom rozum zastane. Festival je veľmi obľúbený a pravidelne ho navštevuje niekoľko tisíc divákov zo Slovenska a zahraničia. V roku 2004 vznikla na počesť humoristov aj Ulička slávnych nosov. Organizátori festivalu odhalia na každom ročníku plastiku tváre jednej známej osobnosti, slovenského umelca, ktorý vo svojom živote rozdával radosť, veselosť a dobrý humor. Od roku 2006 sa ho pravidelne zúčastňujú aj umelci z Poľska a Maďarska. V 15. ročníku sa už zapojili účinkujúci z 15 krajín Európy, napríklad z Francúzska, Nemecka, Švajčiarska, Španielska,  Veľkej Británie, Holandska a podobne. Festival je tak v súčasnosti najväčšou multižánrovou prehliadkou kvalitného humoru a satiry v strednej Európe.

 

Kremnický hradný organ

Európsky organový festival Kremnický hradný organ sa považuje za centrum organovej hudby na Slovensku. Myšlienka autorov projektu, pripraviť na Slovensku festival s najvyššími umeleckými kritériami, bola správna. Svedčí o tom skutočnosť, že festival si počas svojej existencie od roku 1997 získal veľkú priazeň svojich partnerov, návštevníkov a médií. Festival má medzinárodný charakter, čoho dôkazom je výber umelcov, ktorý sa realizuje bez akéhokoľvek regionálneho ohraničenia a prísna selekcia najkvalitnejších skladieb. Umeleckí hostia festivalu patria k absolútnej svetovej špičke. Doteraz na ňom koncertovali organisti z 22 krajín, a to napríklad z Rakúska, Maďarska, Poľska, Čiech, Nemecka, Švajčiarska, Talianska, Španielska, Kanady, USA, Japonska, Lichtenštajnska, Holandska, Nórska, Belgicka, Srbska a podobnde. Miestom konania festivalu je Kostol sv. Kataríny, v ktorom je inštalovaný koncertný organ Rieger-Kloss z roku 1992. Organ patrí k najmodernejším nástrojom na Slovensku a výrazne prispieva k úspešnosti realizácie festivalu, pretože umožňuje realizovať interpretácie najnáročnejších diel na vysokej umeleckej úrovni. Festival sa koná pravidelne v mesiacoch júl a august väčšinou tri až štyri po sebe nasledujúce nedele. Koncerty začínajú zvyčajne vo večerných hodinách.

 

Envirofilm

Envirofilm je medzinárodný festival filmov s tematikou ochrany prírody a životného prostredia. Cieľom festivalu je predstaviť a podporovať v medzinárodnom meradle tvorbu filmov, televíznych programov zameraných na ochranu prírody a životného prostredia, rozširovať poznanie ľudí a zvyšovať ich aktivitu pri ochrane životného prostredia, tiež vychovávať ľudí k starostlivosti o prírodu a životné prostredie. Medzinárodný festival filmov o životnom prostredí vznikol v roku 1995, na základe rozhodnutia vtedajšieho ministra životného prostredia, ako jeden z mála festivalov na svete podporovaných vládou. Koná sa každý rok v máji a trvá takmer celý týždeň, pôvodne len v mestách Banská  Bystrica a Zvolen, ku ktorým postupne pribúdali aj ďalšie mestá, Kremnica v roku 2008. Súčasťou programu festivalu je medzinárodná súťaž filmov, televíznych programov, nesúťažná prehliadka filmov, konferencie, odborné semináre, besedy s verejnosťou, tlačové besedy, výstavy, medzinárodné súťaže a sprievodné podujatia pre deti a mládež. Na festivale sa premietajú a oceňujú najlepšie snímky filmových tvorcov z celého sveta, ktoré hodnotí medzinárodná porota. V prvých ročníkoch bola hlavnou cenou tzv. plaketa Krídlo vtáka. Od desiateho ročníka plaketu nahradila priestorová zemeguľa, ktorú navrhli výtvarníci z Mincovne Kremnica. Festivalové filmy sú premietané v kine Akropola.

 

Bellov festival dychových hudieb

Popri rozvoji iných hudobných smerov, či iných hudobných podujatí, si dychová hudba  zachovala postavenie v spoločnosti i svoj nadčasový rozmer. Tento festival má už 40 ročnú tradíciu a vždy sa dychováci do Kremnice tešia, pretože mesto Kremnica vytvára dobré spoločenské a priateľské zázemie hudobníkom, ako aj návštevníkom, ktorí obľubujú tento hudobný žáner. Festival sa koná každý druhý rok, najbližšie v máji 2013.

 

 

Hudba pod diamantovou klenbou

Diamantová klenba, v Kremnici zriedkavý útvar vrcholnej gotiky, zdobí jeden z najkrajších stredovekých meštianskych domov v Kremnici, a to Dom komorského grófa č. 542/3. Festival Hudba pod diamantovou klenbou, ktorý husľový virtuóz Peter Michalica nazval pri svojom zrode “spojením krásy hudby a architektúry”, sa tu koná už od roku 2001. Počas piatich piatkov od polovice júna do polovice júla sa každoročne predstavujú prestížni umelci zo Slovenska aj zo zahraničia. Festival v druhej polovici júla nahradzujú majstrovské kurzy v Dome komorského grófa, kde sa talentovaní mladí hudobníci vzdelávajú pod taktovkou majstra Petra Michalicu.